Mida baroteraapia kehas teeb

Hapnikuteraapia efekt kehale ja rakkudele

ROHKEM ENERGIAT NING PARANENUD RAKKUDE FUNKTSIONEERIMINE 

Inimese keha on väga sõltuv hapnikust ning vajab seda raku tasandil kõikide ainevahetuslike protsesside käivitamiseks. Hapnik on otseses seoses rakutasandil energia tootmisega, aidates luua rohkem ATP-d ehk adenosiintrifosfaati.  
Hapnikuteraapia varustab keha eriti kõrge hapnikudoosiga, mis seejärel aitab toota lisaenergiat kõikides rakkudes ja kudedes
Kahjustunud kudedes võib see ekstra hapnikudoos aidata varustada rakke kriitilise ekstra energiaga, mida on vaja nii kudede taastamiseks, kui funktsioneerimise käivitamiseks
Eriti suures energiapuuduses peale erinevaid kahjustusi on aju ning lisatud energiadoos võib aidata ajul palju kiiremini taastuda
Pikaajalised kasud võivad tekkida tänu sellele, et kehas tekib rohkem ATP ehk rakuenergia tootmise kohti. Hapnikuteraapia tõstab mitokondrite biogeneesi ehk loob juurde raku energiatootmise üksuseid. 
Vanusega meie veresooned ahenevad ning muutuvad jäigemaks, seega mõjutades ka hapniku läbivoolu. Selle tulemuseks on energia vähenemine ja organismi üldine aeglustumine. Hapnikuteraapia tõstab rakusisest energiatootmist ning võib seega olla väärtuslikuks vahendiks vanusest tekkivate energiaprobleemide ületamiseks.

REGENERATIIVNE MÕJU - KUDEDE JA RAKKUDE TAASTAMINE

Hapnikuteraapia tõstab tohutult luuüdi võimet tüvirakke toota. Tüvirakud on algrakud, mis võivad muutuda misiganes vajalikuks organismi rakuks seega tervendades organeid ja kudesid ning mis vallandavad ka teisi rakke tervendavaid faktoreid. Tüvirakud leiavad organismis tervendamist vajavad kohad ning suudavad need parandada. 
Kliinilistest uuringutest on selgunud, et hapnikukambri teraapial on tugev võime stimuleerida neurogeneesi, ehk uute ajurakkude tootmist, eriti peale ajukahjustusi või liikumishäirete puhul. 
Baroteraapial on ka võime kiirendada vigastustest tervenemist. Lisaks on dokumenteeritud, et pehmed koed, mis on hapnikuteraapia abil taastatud on palju tugevamad ning vähem altid rebenemisele. See on eriti oluline sportlaste puhul, kellel võib juhtuda korduvaid vigastusi samades kohtades.
Korduvad baroteraapia sessioonid aktiviseerivad tugevalt parasümpaatilist närvisüsteemi. See on stressi vastandseisund, ehk organism lülitub puhkuse, taastumise ja seedimise olekusse. Niisiis loob teraapia kehas keskkonna, mis on taastumist ja tervenemist soodustav. 
Üks põhilisi baroteraapia toimemehhanisme on uute kapillaarveresoonte kasvatamine - see parandab vere tsirkulatsiooni, mis on oluline haigustest tervenemisel, eriti näiteks selliste probleemide puhul nagu:
- kroonilised mittetervenevad haavad
- ajukahjustused
- infarkt
- diabeet
- vananemine (vananevates veresoontes toimub sageli lupjumine, mis piirab verevoolu. Keha reageerib sellele tekitades uusi veresooni või suunab verevoolu ümber. hapnikuteraapia aitab sellele protsessile kaasa)

PÕLETIKULISUSE VÄHENDAMINE

Üks põhilisi baroteraapia efekte on tugev põletikulisuse ja sellega seotud markerite vähendemine (TNF-alfa, Interleukin-1 jpt) kehas. Nende põletikulisusmarkerite tasemed on seotud väga paljude tõsiste haigusseisunditega ning meditsiin teeb suuri jõupingutusi, et leida ravimeid, millega neid alla tuua. 
Lisaks tõstab baroteraapia Interleukin-10 - tugevat põletikuvastast valku. See on kliiniliselt väga oluline just aju põletikulisuse vähendamisel.  
Hapnikuteraapia põletikku vähendav toime võib tähendada dramaatilist mõju mõlemale:
- akuutsele põletikule nagu näiteks akuutne pankreatiit
- kroonilisele põletikule, mis on taustateguriks väga paljudele haigusseisunditele, näiteks kardiovaskulaarsetest probleemidest kuni Alzheimeri tõveni või isegi vähi progresseerumiseni. 
Akuutse trauma puhul tekib kudedes paistetus, sest veresooned lasevad läbi vereplasmat, mis jõuab kahjustunud kohtadesse ja võitleb valgete verelibledega kahjustuste vastu. Ainuke probleem selle puhul on, et paistetus võib vähendada hapnikusisaldust kudedes. Baroteraapia tõstab hapnikusisaldust, kitsendab veresooni, vähendab paistetust ning vallandab kiirema tervenemisprotsessi. 
põletikulisus

VALU VÄHENDAMINE

Arvukalt uuringuid on selgelt demonstreerinud hapnikuteraapia valu vähendavat toimet. Inimesed üle maailma kogevad sarnast tugevat valuvaigistavat mõju peale baroteraapia tegemist.
Enamus uuringuid leiab, et valuvaigistav toime põhineb põletikuvastasel efektil. Põletikulisusega seotud valud on aina rohkem levinud ja selle all kannatavad väga paljud inimesed, nii et hapnikuteraapia olulisust ei ole võimalik siin alahinnata. Paljud aga ei kannata mittesteroidseid põletikuvastaseid ravimeid või siis tekitavad need pikaajalisel võtmisel riske ja kõrvaltoimeid. 

IMMUUNSÜSTEEMI TÕSTMINE

Immuunsüsteemi osaks on valged verelibled. Neil on organismis mitmeid rolle, üheks neist on võidelda nakkushaiguste vastu. Nad teevad seda läbi protsessi, mida nimetatakse fagotsüstoosiks, mis põhimõtteliselt tähendab, et nad õgivad ära kehavõõrad osakesed ning seejärel tapavad nad. Protsessi käigus muudetakse hapnik hapnikuradikaalideks, millel on tappev efekt. Seega on fagotsüstoosi läbiviimiseks on verelibledel vaja hapnikku. Baroteraapia võimendab fagotsütoosi, aidates kehal tõrjuda nakkushaiguseid.  
Hapnikuteraapia aitab ka kaasa protsessile nimega apoptoos, ehk programmeeritud rakusurm. See tähendab seda, et kahjustunud rakud (näiteks vanad ja kehvasti funktsioneerivad immunrakud või vähirakud) on sunnitud "ennast tapma", et teha ruumi uutele rakkudele. Uuringud on näidanud, et see on oluliseks mõjuteguriks põletikulisuse vähendamisel ning krooniliste haavade puhul.  
Kõrge doosiga baroteraapia (kõrge rõhuga kambrites) võib toota suuri koguseid hapnikuradikaale. Neil ühenditel on otsene surmav efekt patogeensetele mikroorganismidele, eelkõige anaeroobsetele bakteritele (bakterid, kes ei suuda elada hapnikurikkas keskkonnas). 

RAKKUDE KAITSE 
LÄBI KEHASISESE ANTIOKSÜDANTSÜSTEEMI PARANDAMISE

Igal sinu keharakul on kaitsemehhanism, et selle kõige tähtsam DNA tuum ei saaks kahjustada. Selleks on endogeenne, ehk kehasisene, keha enda poolt toodetud antiüksidantide süsteem. Keha toodab antioksüdante, et hakkama saada igapäevase stressiga, mis iga rakku mõjutab.  
Viimaste aastakümnetega on stress, mida meie keha peab taluma, kordades tõusnud - rämpstoit, saastunud õhk, suitsetamine, toksiinid keskkonnas, glüfosaat ja pestitsiidid jne. See kõik hakkab meie sisseehitatud antioksüdantide süsteemile üle jõu käima, rakutuumad pole nii kaitstud ning sellega kaasnevad mitmed elustiilist tulenevad ja aina kasvavad haigusseisundid. Seetõttu on plahvatamas ka antioksüdantidest toidulisandite müük.
Baroteraapia tõstab kiirelt ja tugevalt endogeense ehk kehasisese antioksüdantsüsteemi toimimist. Põhilised antioksüdandid, mida keha toodab nagu glutatioonperoksidaas, katalaas ja superoksiidi dismutaas tõusevad kiiresti kõikides kudedes peale hapnikuravi. See annab tugeva kaitse nii hetkel toimuvate kahjustuste vähendamisel, kui ka tulevikus tekkida võivate kahjustuste vähendamiseks:
- hetkekahjustused
Selle tähendus erinevate krooniliste haigusseisundite jaoks (nt südame-veresoonkonna häired, vähk jmt) on väga oluline, aidates kaasa tervenemisprotsessidele. Baroteraapia aitab vähendada vabade radikaalide kahjustavad mõju, tõstes kehasisest naturaalset kaitsesüsteemi. 
- tulevased kahjustused
See on väga põnev ja lubav uurimissuund, mis näitab, et baroteraapia võib vähendada kudede kahjustusi, mis tekivad haigusseisunditest või vigastustest (näiteks peale infarkti, insulti, autoavariid, maksakahjustust vmt). Mitmete loomuuringute disainis on kõigepealt tehtud baroteraapiat ning seejärel kutsutud esile vigastus (näiteks insult) ning jälgitud, milline kahjustus tekib. Tulemused on näidanud, et hapnikuteraapial on kaitsev efekt ning peale seda on vigastuse tagajärjed oluliselt väiksemad. Nii vananemise, haigusseisundite, kui vigastuste seisukohalt on selle teadmise olulisus väga suur - me ei tea kunagi, millal midagi ootamatut võib juhtuda, kuid baroteraapiaga on võimalik ennetada hullemaid tagajärgi. 
Sest mis on tähtsam, kui sinu aju?
graduation-hat