Baroteraapia ja KKK

1

MILLISEID TERVISEPROBLEEME AJUSPAA AITAB RAVIDA VÕI LEEVENDADA?

Kuna ükski seade, mida Ajuspaa kasutab, pole meditsiiniseade, ei ole võimalik väita, et need ühtegi terviseprobleemi ennetavad, leevendavad või ravivad. Toome inimesteni info, mis protsessid kehas toimuvad, kui õhurõhku tõsta. Baroteraapia üldiselt ei ole "ravi", vaid võib luua organismis toetava keskkonna tervenemisele. 

Meditsiiniseadmetena on haiglates kasutusel kõrge rõhuga baroteraapia kambrid, millel on oma näidustused haigusseisunditele ja mida loetakse nende raviks. 

2

MA KÄIN NIIGI METSAS VÄRSKET ÕHKU HINGAMAS/TEEN HINGAMISHARJUTUSI. KAS HAPNIKUTERAAPIAT ON MULLE VAJA?

Põhiline faktor, mis baroteraapias mõju avaldab, on kõrgem rõhk. Tavalise õhurõhu puhul kannavad hapnikku organismis laiali punased verelibled. Terve inimese puhul on need enamasti hapnikuga küllastunud ca 96-97% juures. Lisahapnikku manustades on seega võimalik hapnikuga küllastatust tõsta paar protsenti.

Baroteraapia puhul lahustub hapnik lisaks ka vereplasmas, mis muidu hapnikku laiali ei kanna. Tänu kõrgemale rõhule lahustub kehas kordades rohkem hapnikku ning see surutakse sügavamale kudedesse ning kahjustunud piirkondadesse, mis muidu hapnikku tavalise verevarustusega ei pruugi piisavalt saada. 

Ilma kõrgema õhurõhuta ei ole võimalik kehas hapnikuga küllastatust niivõrd olulisel määral tõsta. 

3

MILLISED ON BAROTERAAPIA RISKID?

Arvukad uuringud on näidanud, et baroteraapia on äärmiselt turvaline sekkumine. Tõsised kõrvaltoimed on äärmiselt harvad ning neid üldiselt ei nähta madalamate rõhkude puhul (alla 1,5 ATA).

Kõige sagedasem kõrvaltoime on ebamugavustunne kõrvades, sarnane sellele, mida tuntakse lennukis maandudes. Umbes 10% inimestest on kõrvad rõhumuutustele tundlikumad. Sellisel juhul saab kambriga rõhus üles-alla muutuseid teha aeglasemalt, et sisekõrvad saaks lihtsamini tasakaalustuda.

Rõhud ja nende riskiprofiil:
60 min, rõhk 1.3 ATA — peetakse äärmiselt turvaliseks, ei ole raporteeritud tõsiseid probleeme
60 min, rõhk 2.0 ATA — minimaalsed probleemid, peetakse väga madala riskiga teraapiaks
60 min, rõhk 2.5 ATA — kõrgem risk - võib tekkida tõsiseid reaktsioone, kuid nende esinemissagedus on siiski väga madal. 

Ajuspaa hapnikukambrid ei ületa 1,5 ATA rõhku. 

Vaatamata uuringutest nähtavale turvalisusele jõuab minu juurde mõnikord inimesi, kes on oma kroonilistele terviseprobleemidele aastaid abi otsinud ja kõik muud variandid ammendanud. Tänu sellele kogemusele olen õppinud, et kui kehas on rakutasandil tugevad kahjustused (ravimitest, raskemetallidest, hallitusest vmt) ja kui mängus on väga kroonilised aju/närvisüsteemiga seotud probleemid, võib inimene isegi madalale hapnikudoosile väga tundlik olla. Selliseid üksikuid juhtumeid on kajastanud ka baroteraapia ja aju üks tunnustatumaid spetsialiste Paul Harch. 

Sellisel juhul võib olla vajalik väga tasapisi teraapiaga alustamine, kasutades veelgi madalamaid rõhkusid ning jälgides hoolega situatsiooni. Sellised inimesed on abi saanud, kuid protsess võib olla pikem, kui tavaliselt. 

4

MILLISED ON BAROTERAAPIA VASTUNÄIDUSTUSED?

Baroteraapia vastunäidustusteks on:

- Epilepsia
- Äge viirushaigus
- Äge kõrvapõletik
- Hingamisorganite rasked kroonilised haigused: kopsufibroos, õhkrind, emfüseem, kopsuabstsessid
- Ägedad hingamisteede haigused, millega kaasnevad köha, nohu, kurguvalu ning ninakinnisus
- Suuõõne ja nina kõrvalurgete kanalikeste läbitavuse häired. Häired võivad olla anatoomilised või tingitud kroonilisest põletikust (sinusiit, haimoriit jne)
- Onkoloogilised patoloogiad
- Hüpertoonilised patoloogiad ( III aste)
- Individuaalne hapniku hüpertundlikus
- Kõrgenenud vererõhk (üle 170/90 mmHg), mis ei allu ravile
- Rasedus
- Palavik alates 38°C 

5

KAS HAPNIKUKAMBER VÕIB TEKITADA KLAUSTROFOOBIAT?

Enamus inimesi tunnevad ennast kambris mõnusalt, aga kui sul on kalduvus tunda hirmu klaustrofoobiliste situatsioonide ees, siis võib hapnikukambrisse minek seda hirmu üles tõsta.

Sellisel juhul oleme kliendiga lähenenud kambri kasutamisele samm-sammult, tasapisi, kasutades eksponeerimistehnikaid. Kõigepealt seletan väga põhjalikult lahti, kuidas hapnikukambri käsitlemine käib ning kuidas on inimesel endal võimalik sealt välja saada. Järgmise sammuna on võimalik minna avatud hapnikukambrisse, ilma lukku sulgemata (kompressorid juba mürisevad) ning kohaneda selle keskkonnaga. Seejärel saame minna väga väiksele rõhule, kust allatulek käib kiirelt, 1-2 minutiga. Vajadusel võin kambrisse kaasa tulla. 

Klaustrofoobia puhul peaks arvestama alguses mitme seansiga, mis lähevad lihtsalt kohanemiseks. Sellisel viisil on mitu klaustrofoobilist klienti sessioonidega kenasti hakkama saanud. 

6

KAS HAPNIKUKAMBER ON TURVALINE? VÕIB SEE PLAHVATADA VÕI PÕLEMA MINNA?

Ajuspaa hapnikukambrid on toodetud kasutades ISO 9001 kvaliteedijuhtimissüsteemi. Kambrite rõhupidavust on testitud sõltumatus laboris, testi järgi pidasid kambrid vastu kuni 2 ATA rõhule (kasutus on ette nähtud kuni 1,5 ATA rõhule). Kambrite materjalitest näitab, et selles ei leidu ühtegi inimkehale kahjulikku erituvat toksiini. Tootja portfellis on palju muid tooteid, mis peavad vastu pidama ülikõrgele rõhule - näiteks uppunud laevade tõstmiseks õhukotid, mis seotakse laevale külge, puhutakse õhku täis ning tõstetakse see veepinnale. Antud tooted peavad pidama vastu kordades suuremale rõhule, kui hapnikukambrid.

Baroteraapia puhul kasutatakse vahel lisa 100% hapnikku, mida juhtmest kambrisse pumbatakse. Ajuspaa hapnikukambrite puhul lisahapnikku ei kasutata, sest teraapia põhiliseks mõjuteguriks on rõhk ning kehas lahustub õhus olev hapnik. Ajuga seotud probleemidele pole enamasti kõrgemaid doose lisahapnikuga vaja. See teeb teraapia ka oluliselt turvalisemaks, sest 100%-lise hapniku käsitlemisega turvanõuded jäävad olemata.  

7

KUIDAS MA ENNAST KAMBRIS TUNNEN?

Üldiselt tunnevad inimesed ennast kambris mõnusalt. Hapnik võib mõjuda rahustavalt, seetõttu on hea kambris olevat aega kasutada lõõgastumiseks ja puhkamiseks. 

8

MIDA MA VÕIN KAMBRISSE KAASA VÕTTA?

Kuna Ajuspaa ei kasuta baroteraapias lisahapnikku, ei ole erilisi piiranguid sellele, mida kambrisse kaasa võtta. Võib võtta kaasa tehnikat - telefoni, ipadi, arvuti jne. Kambris võib kuulata muusikat või podcaste, lugeda, võib isegi tööd teha. Aga parem oleks ikka aeg võtta lõõgastumiseks!
Sest mis on tähtsam, kui sinu aju?